Těhotenství

Těhotenský kalendář: Průvodce vyšetřeními a vývojem miminka

29. listopad 2024

Těhotenství je úžasnou, ale také velmi náročnou etapou v životě každé ženy. Během devíti měsíců se toho odehrává tolik, že mnoho nastávajících maminek skoro neví, kde jim hlava stojí. Pokud tedy čekáš miminko a chtěla bys mít přehled o nejdůležitějších milnících svého těhotenství a vyšetřeních, která absolvuješ, tento těhotenský kalendář si rozhodně nenech ujít!

Jak se počítá délka těhotenství?

Může se to zdát naprosto jasné, ale paradoxně právě výpočet délky těhotenství a termínu porodu často způsobuje největší zmatek. Pro účely oficiálních výpočtů a sledování vývoje miminka se totiž těhotenství nepočítá ode dne početí (tj. pohlavního styku, kdy došlo k oplodnění vajíčka), ale od prvního dne poslední menstruace. A to je termín zhruba 2 týdny před samotným početím.

Proč tomu tak je? Protože přesný den početí nelze zjistit. Plánování vyšetření i termínu porodu s ohledem na začátek poslední menstruace je tak mnohem přesnější.

S ohledem na tento způsob výpočtu tak těhotenství trvá přibližně 40 týdnů (280 dní). V rámci těhotenství se setkáš právě s počítáním v řádech týdnů a nikoliv měsíců. Každá těhotná žena tak většinou přesně ví, v jaké fázi těhotenství je, a to často i s upřesněním na dny – například 8+3, 15+1 apod. Ne, nejsou to početní příklady - první číslo udává týden, to druhé přesný den.

Celé těhotenství se tak po týdnech rozděluje na trimestry:

  • 1. trimestr trvá 0+0 (1. den poslední menstruace) až 12+6
  • 2. trimestr trvá 13+0 až 26+6
  • 3. trimestr 27+0 až 40+0

1. trimestr  (1.–13. týden)

Toto období je pro vývoj plodu naprosto klíčové. Vytváří se během něj ty nejdůležitější orgány a struktura těla. Současně je první trimestr také nejrizikovější - po jeho překonání riziko potratu výrazně klesá.

4.–5. týden: Potvrzení těhotenství

I přestože některé ženy menstruují i v těhotenství, ve většině případů tě na možnost, že jsi „v tom”, upozorní právě chybějící menstruace. Pokud se na těhotenském testu objeví 2 čárky, gratulujeme, jsi pravděpodobně těhotná! S návštěvou svého gynekologa ale nemusíš příliš spěchat. Klidně si zavolej o termín vstupní prohlídky, která tě bude čekat nejspíš až za několik týdnů.

8.–10. týden: Vstupní prohlídka

V tomto období tě bude čekat vstupní těhotenská prohlídka u gynekologa, který potvrdí tvé těhotenství pomocí ultrazvuku. Provedou se také základní krevní testy ke zjištění krevní skupiny, protilátek proti červeným krvinkám (Rh faktor), možných infekcí ohrožujících plod jako je syfilis, HIV, žloutenky typu B. V rámci těchto testů se také zjišťuje tvůj krevní obraz, hladina cukru v krvi a případná biochemie krve a moči.

Nyní také dostaneš těhotenskou průkazku, kterou budeš nosit na každé vyšetření a která bude obsahovat nejen tvůj termín porodu, ale také důležité informace o tvém zdravotním stavu a stavu miminka. Tuto vstupní prohlídku bys měla absolvovat nejpozději do 14. týdne těhotenství

Po celé těhotenství budeš nadále docházet na pravidelné prohlídky, a to v rozmezí 4–6 týdnů, pokud je tvé těhotenství fyziologické, případně častěji v případě, že to vyžaduje anamnéza tebe nebo miminka.

Co tě na každé prohlídce čeká?

  • zjištění váhy kvůli hmotnostnímu přírůstku
  • změření krevního tlaku, vyšetření moči
  • sledování případných otoků nebo jiných zdravotních obtíží

Co se týče ultrazvuku, zpravidla se omezuje jen na screeningy nebo nutná vyšetření.

11.–14. týden: Prvosemestrální screening genetických vad

Ještě v prvním trimestru můžeš absolvovat tzv. kombinovaný screening genetických vad NT+. V rámci tohoto testu se zjišťuje pravděpodobnost výskytu vážných genetických vad jako je Downův syndrom a další. Jedná se nicméně o dobrovolné vyšetření, které není hrazeno pojišťovnami (ale většina na něj částečně přispívá). 

Výsledky se zjišťují jednak analýzou krve, ale také podrobným ultrazvukovým vyšetřením plodu. Ta zahrnuje kontrolu velikosti miminka, vnitřních orgánů a končetin, ale hlavně šíjového projasnění NT.

Tento test je neinvazivní, šetrný a udává se, že dokáže odhalit vývojové vady plodu s 85–95% pravděpodobností! Nutno ale zmínit, že v případě, že tvůj screening vyjde pozitivní, nemusíš hned propadat panice. Výsledkem testu je totiž pouze číslo udávající pravděpodobnost odchylky v genetickém vývoji plodu:

  • Výsledek menší jak 1:300 - negativní screening

Tento výsledek neznamená nulové riziko, je důležité absolvovat podrobné UTZ vyšetření ve 20. týdnu, případně další speciální vyšetření.

  • Výsledek vyšší jak  1:300 - pozitivní screening

To neznamená, že je plod je jednoznačně postižen. V tomto případě je třeba provést další specializovaná vyšetření.

Existuje i přesnější test (Panorama), který je mnohem dražší (10–15 tis. Kč), ale který dokáže toto zvýšené riziko s jistotou potvrdit nebo naopak vyvrátit. Pro více info se zeptej svého lékaře.

Pokud máš štěstí, dá se už při 1. trimestrálním screeningu odhadnout pohlaví miminka. Většina lékařů ale raději počká ještě pár týdnů, až bude vyšetření přesnější. Co si ale z prvosemestrálního screeningu určitě odneseš? Nejspíš první pořádnou UTZ fotku svého milovaného miminka!

Jak se má tvé miminko?

4.–5. týden: Začíná bít srdíčko

Tento okamžik napjatě očekává každá těhotná žena – je to první důkaz, že plod je životaschopný. Ano, má toho před sebou ještě hodně, ale může to zvládnout. V tomto období se také začínají formovat další základní orgány jako je mozek nebo mícha.

12. týden: Plod má plně vyvinuté ruce, nohy a obličejové rysy

Plod nyní měří zhruba 6–7 cm a začíná polykat plodovou vodu. Objevují se první reflexivní pohyby.

2. trimestr  (14.–27. týden)

Pokud tě v prvním trimestru trápily nevolnosti a obavy o zdárný vývoj miminka, v tomto období si budeš moct konečně odpočinout. Čeká tě totiž období, které se považuje za nejpohodovější – tvé miminko už překonalo nejrizikovější fázi svého vývoje, tobě se většinou vrátí energie a tvé zatím stále malé bříško i váhový přírůstek ti umožní dělat téměř vše, co chceš. Co tě v tomto trimestru čeká?

16.–18. týden: Triple test

V případě, že jsi neabsolvovala placený kombinovaný screening NT+ v 1. trimestru, můžeš využít tzv. Triple test, který je plně hrazený pojišťovnami. Toto vyšetření se také zaměřuje na detekci genetických a rozštěpových vad plodu, nicméně nutno zmínit, že má pouze 65% spolehlivost.

Může se tedy stát, že výsledek bude falešně pozitivní nebo negativní. Z tohoto důvodu se ženy většinou rozhodnou zaplatit si  NT+ screening v 1. trimestru, jehož spolehlivost je výrazně vyšší.

20.–22. týden: 2. těhotenský screening

Na toto vyšetření se většinou těší nastávající maminky i jejich partneři. V rámci screeningu bude miminko totiž detailně prozkoumáno a vyšetřeno a nastávající rodiče tak s jistotou zjistí, zda čekají holčičku nebo chlapečka. Kromě toho budou mít ale konečně příležitost si své miminko více prohlédnout.

Na co se zaměřuje druhotrimestrální screening? Na prověření správného vývoje plodu, posouzení uložení a funkce placenty a zhodnocení množství plodové vody. Lékař prostřednictvím ultrazvuku zkontroluje veškeré vnitřní orgány miminka, poslechne si srdeční tep, změří důležité markery jako je velikost hlavičky, délka kostí a posoudí také polohu placenty a množství plodové vody kolem miminka. Nadšení rodiče na konci vyšetření dostanou další fotku svého miláčka do sbírky. :)

24.–28. týden: Test na těhotenskou cukrovku

O tomto testu jsi možná slyšela přímo děsivé příběhy! Těžko říct, kde se berou, ale faktem je, že tě nečeká nic hrozného. Takzvaný OGTT test slouží ke zjištění reakce organismu na glukózu a jeho schopnosti udržet hladinu cukru v krvi v normálním rozmezí.

Proč je to důležité? Protože vyšší hladina cukru v krvi spustí produkci inzulinu v těle dítěte, což naruší vyvážené hospodaření s krevním cukrem. V důsledku toho může mít děťátko při porodu vyšší tělesnou hmotnost a může trpět akutní hypoglykémií a novorozeneckou žloutenkou.

Glukózový intoleranční test není povinný, v zájmu zdraví miminka je však dobré jej neodmítat. A co tě tedy čeká? Ráno přijdeš nalačno ráno do vyšetřovny, kde ti sestra odebere krev. V případě, že jsou tvé základní hodnoty cukru v krvi v pořádku, dostaneš připravenou dávku glukózy v roztoku (chuť nápoje lze přirovnat k hodně přeslazenému Spritu). Po 1 hodině ti odeberou další vzorek krve, a to samé ještě za další hodinu. V případě, že test na těhotenskou cukrovku vyjde pozitivní, tvůj ošetřující lékař ti doporučí návštěvu specialisty, který ti navrhne další postup. 

Jak vidíš, nejedná se o nic hrozného. Ano, být těhotná a nalačno není nic příjemného. Může se ti točit hlava, může ti být nevolno. Na vše jsou při tomto vyšetření připravení a zvyklí. Vem si proto s sebou oblíbenou knížku nebo sluchátka a těch pár hodin uteče jako nic.

Jak se má tvé miminko?

18. týden: Miminko tě slyší

Uši miminka jsou nyní plně vyvinuté, což znamená, že už může slyšet zvuky z okolí. Povídej si s ním, zpívej a zapoj do této činnosti i nastávajícího tatínka.

18.–20. týden: Cítíš první pohyby

V tomto období měří tvé miminko asi 25 cm a začíná v tvé děloze čile kopat. Kolem 20. týdne tak nejspíš ucítíš jemné šimrání v břiše, pokud jsi velmi štíhlá tak možná i o něco dříve. Okamžik, na který každá těhotná žena čeká – první opravdové spojení s miminkem. Užívej si to, protože na tuto chvíli určitě nikdy nezapomeneš.

24. týden: Miminko dosáhlo hranice přežití

V tomto týdnu ti nejspíš spadne další kámen ze srdce. Tvé děťátko nyní váží přibližně 600 gramů, měří asi 30 cm a při případném předčasném porodu by už mělo šanci na přežití. Samozřejmě s velmi intenzivní a dlouhou péčí, ale mělo!

3. trimestr (28.–40. týden)

A jde se pomalu do finále! Miminko je větší a větší, tobě sice pomalu ubývá sil ale s o to větším nasazením hnízdíš a připravuješ svůj domov na nový přírůstek.

28.–32. týden: 3. těhotenský screening

V tomto rozmezí tě bude čekat poslední velký ultrazvukový screening. Při něm se lékař opět zaměří na zdravotní stav miminka, ale jeho pozornost se přesune také k očekávanému porodu.

Nyní se tak měří obvod hlavičky, bříška a délka stehenní kosti dítěte. Tyto ukazatele slouží k odhadu porodní hmotnosti a zohlednění výskytu rizika komplikaci při porodu s ohledem na fyziologii rodičky.

Opět se prověří stav placenty, její umístění a množství plodové vody, čímž se předchází nebezpečnému stavu, kdy ke konci těhotenství selhává placenta a miminko tak může být ohroženo na životě. V případě podezření na orgánové vady miminka tě může lékař poslat na další speciální vyšetření.

35.–37. týden: Test na streptokoka

Jde o jednoduchý poševní stěr, který zjišťuje přítomnost bakterie Streptococcus B, která by mohla při porodu infikovat novorozené miminko a způsobit mu závažné záněty. V případě, že je výsledek pozitivní (což je údajně až u 20 % těhotných žen), dostane žena při porodu nitrožilně preventivní dávku antibiotik.

Jak se má tvé miminko?

30.–32. týden: Děťátko se otáčí hlavou dolů

Kolem 30. až 32. týdne se miminko začíná chystat na porod a otáčí se hlavou dolů. Některá miminka tak setrvají až do porodu, některá jsou mnohem více neposedná a během následujících týdnů se otočí tam a zpět ještě několikrát. Nepropadej proto panice, pokud máš tvrdohlavé miminko. Času má ještě dost. :)

37. týden: Miminko je plně donošené

Od tohoto týdne je těhotenství považováno za donošené a děťátko je tak připraveno na svět. Kvůli blížícímu se porodu budeš nyní sledována častěji, zpravidla 1x týdně.

40. týden: Předpokládaný termín porodu

V tomto týdnu máš termín porodu, ale údajně pouhé 4 % žen v tento den opravdu porodí.   Ber ho proto pouze jako orientační termín, protože valná většina dětí se jím řídit zkrátka nebude a narodí se buď o něco dříve nebo později.

Přenášení (41+0 – 42+0)

V případě, že se miminko nenarodí do konce 40. týdne těhotenství, mluvíme o přenášení. V tomto období je těhotná žena intenzivněji sledována v porodnici, protože čím déle těhotenství trvá, tím se zvyšuje riziko vyčerpání a případného odloučení placenty, což by ohrozilo miminko na životě. S rostoucí hmotností miminka také ubývá plodové vody a zvětšující se obvod hlavičky může zkomplikovat porod u drobnějších rodiček

V případě, že se miminko nenarodí ani do konce 41. týdne, jedná se potermínové těhotenství a je na zvážení ošetřujících lékařů, jaký další postup zvolí. Může to být i přímo vyvolání porodu nebo v případě vážnějších komplikací císařský řez. V tomto okamžiku je zkrátka zdraví dítěte i rodičky na prvním místě.

Jak vidíš, v těhotenství se rozhodně nebudeš nudit. S naším těhotenským průvodcem gravido ale budeš vždy vědět, co máš před sebou a na čem zrovna „pracuje” tvé miminko. No a pokud se chceš dozvědět ještě mnohem víc o těhotenství, porodu, správné výživě nebo si chceš třeba i zacvičit pod vedením zkušených fyzioterapeutů, staň se členkou gravido. Získáš tak přístup k více než 80 online video lekcím, které tě provedou všemi trimestry, ale také obdobím po porodu.