Těhotenství
10 věcí, které ti o těhotenství nikdo neřekl
Jsi těhotná nebo se na toto období teprve chystáš? Možná si myslíš, že už jsi četla a slyšela úplně všechno, ale pozor - ne všechno se dozvíš z knih nebo od přátel! Připravili jsme pro tebe seznam deseti nečekaných faktů, které tě možná překvapí. Jsi připravena zjistit, co ti o těhotenství nikdo neřekl? Pojďme na to!
1. Nemusíš hned cítit napojení na miminko
Doufala jsi, že budeš se svým děťátkem cítit od první chvíle intenzivní spojení a lásku - a ono to nějak nepřichází? Nevěš hlavu! Ve skutečnosti spousta žen zjišťuje, že jejich prožívání a vnímání těhotenství není tak silné, emotivní a nadšené, jak to často vidí v médiích nebo slyší od rodiny a přátel.
Těhotenství a s ním spojené hormonální výkyvy přináší každé ženě obrovské změny, a to jak fyzické, tak i psychické. Tento divoký koktejl ovlivňuje náladu i emocionální reakce - najednou můžeš cítit intenzivní strach a úzkost z nové role mámy. I tvé tělo se ti mění před očima a někdy tak může být náročné cítit se klidně a vyrovnaně vůči sobě i vůči dítěti.
Je proto naprosto v pořádku, pokud ty hluboké pocity a pouto k dítěti přijde trošku později. A to klidně i po porodu, až se této nové životní fázi přizpůsobíš.
2. Těhotenství může ovlivnit tvé sny
Mnoho žen zažívá během těhotenství zvláštní sny. Mohou být nečekaně živé, intenzivní, ale také nesmyslné či podivné. Některé ženy mohou snít o porodu, mateřství nebo i o ztrátách a obavách. I za těmito jevy můžeš hledat vliv hormonálních změn společně s obavami a stresem spojeným s mateřstvím a porodem.
Neměj proto obavy a nepřikládej těmto snům větší význam nebo tajemnou symboliku. Jde zkrátka jen o přirozený způsob, jak se tvé podvědomí snaží zpracovat veškeré probíhající změny.
Co s tím můžeš udělat? Hladinu progesteronu, která ovlivňuje kvalitu spánku a REM cykly, sice silou vůle neovlivníš, můžeš se ale zaměřit na cílenou relaxaci před spánkem. Vyzkoušej třeba četbu oblíbené knihy, poslech uklidňující hudby, jemnou masáž od partnera nebo aromaterapii.
3. Tvůj mozek se v těhotenství změní
Tak tato zajímavost se ti nejspíš líbit nebude. Studie totiž ukázaly, že těhotenství ovlivňuje mozek ženy a že změny hladin estrogenu a progesteronu v tomto období stojí za přibližně 80% úbytkem objemu šedé kůry mozkové!
Ano, přesně to je důvod, proč můžeš mít v těhotenství problém s pamětí, soustředěním a jinými kognitivními funkcemi. Tomuto stavu se někdy říká „těhotenská mlha” a na vlastní kůži ji nejspíš poznáš zejména tehdy, kdy se snažíš udržet své pracovní tempo a s hrůzou zjišťuješ, že to prostě nejde.
Nedělej si ale starosti! Jednak jsou tyto změny dočasné, navíc ti příroda místo kognitivních funkcí na oplátku nadělí zvýšenou schopnost empatie i prozřetelné intuice. Veškeré tyto změny mají za cíl připravit tvůj mozek na novou úlohu vyžadující vysoce specializované schopnosti – na výchovu a péči o dítě.
4. Zbystří se ti smysly a intuice
Abys ochránila sebe i své dítě (a zabezpečila tak přežití další generace), příroda sice na chvíli potlačí některé tvé intelektuální dovednosti (viz výše), ale zato tě vybaví zbystřenými smysly a neprůstřelným instinktem! Během těhotenství tak můžeš mnohem více vnímat blížící se nebezpečí a ohrožení, a to jak fyzické, tak i emocionální.
Ano, je to mateřský instinkt - magická schopnost matek zachytit nejmenší známky hrozby a udělat vše pro záchranu dítěte i sebe sama. Pokud se ti proto během těhotenství zdá, že jsi „přecitlivělá” a z některých situací se ti doslova „ježí chlupy”, nebojuj s tím a přijmi to. Snaž se vyhnout všemu, co ti podvědomě nedělá dobře, a věř přírodě, že se tě snaží jen chránit.
5. Tvé vlasy budou kvalitnější a hustější
Hormonální změny v těhotenství mohou prospět tvé kštici. Těhotné ženy si tak často pochvalují, že jim vlasy mnohem méně vypadávají, jsou hustší, pevnější a objemnější.
Moc rádi bychom tě potěšili příslibem, že to bude trvat déle. Smutným faktem ale je, že po porodu tě pravděpodobně potrápí zase intenzivní vypadávání vlasů, které bude mít na svědomí náhlý hormonální pokles. Teď na to ale nemysli a užij si pár měsíců s výjimečně nádhernými vlasy!
6. Zvětší se ti velikost nohy
Máš ve svém botníku oblíbený pár lodiček a těšíš se, jak se v nich po porodu zase projdeš? Nechceme být poslem špatných zpráv, ale je klidně možné, že už do nich své nožky nenasoukáš.
Těhotenství totiž často ovlivňuje i velikost tvých nohou. Zvýšená tvorba relaxinu, hormonu uvolňujícího svaly a šlachy, může způsobit, že se klenba nohy sníží a rozšíří a tvé chodidlo se trvale zvětší klidně i o jedno číslo. Co nadělat, alespoň budeš mít o důvod víc vydat se po porodu na nákupy, ne?
7. Můžeš být náchylná k nachlazení a virózám
I přestože se běžně pyšníš silnou imunitou a jen tak něčím se nenakazíš, v těhotenství to může být všechno úplně jinak! Abys byla schopna donosit dítě, tvůj imunitní systém si bude muset dát trochu pohov a nepřekážet novému životu v cestě. Aby tvé vlastní tělo chránilo plod, tvůj imunitní systém oslabí některé své obranné mechanismy. Společně s hormonálními změnami a vyšším fyzickým a duševním stresem to ovšem znamená i to, že tě může „skolit” i běžné nachlazení či viróza.
Tato onemocnění většinou nebývají nebezpečná. I tak se ovšem raději poraď se svým lékařem zejména v případě, kdy se chystáš vzít si nějaké léky. Ne všechny běžně dostupné léky jsou totiž vhodné pro těhotné ženy.
8. Potrápí tě křeče v nohou
Křeče v nohou jsou v těhotenství poměrně běžné, a to zejména v jeho druhé polovině. I přestože se s nimi setká mnoho těhotných, stále vlastně není jasné, co je způsobuje. Nejpravděpodobnější je klasický mix hormonálních výkyvů, zvýšeného tlaku dělohy na cévy a nervy dolních končetin a také zvýšené svalové zátěže způsobené přibývající hmotností.
Nepříjemným křečím nohou, které se často objevují v noci, není snadné účinně předejít. Vyzkoušet ovšem můžeš doplnit vitamíny a minerály jako je hořčík, draslík nebo vápník (opět s ohledem na doporučení lékaře), úlevou od křečí může být také pravidelné protahování a dostatečný příjem tekutin.
9. Můžeš mít potíže s viděním
Toto jsi o těhotenství věděla? Ano, je to tak - bouřlivé hormonální změny a zadržování tekutin může negativně ovlivnit tvé vidění. Stává se tak, že až 10 % těhotných žen najednou vidí rozmazaně nebo se mění jejich dioptrie. Pokud jsi před otěhotněním nosila brýle nebo kontaktní čočky, najednou se ti tak mohou zdát příliš silné nebo naopak slabé.
Dobrou zprávou je, že se tvé oči po porodu nejspíš zase vrátí do normálu. Nech si je nicméně vyšetřit již během těhotenství a pak znovu po šestinedělí.
10. Tvá pokožka může být citlivější na slunce
A je tady další nepříjemný neduh, který ti může během těhotenství přidat „vrásky na čele” - melasma alias těhotenská maska. Jde o velmi rozšířenou hyperpigmentaci, se kterou se údajně setká až 90 % těhotných žen a která způsobuje vznik nepravidelně tvarovaných pigmentových skvrn na obličeji, krku a dekoltu.
Melasma se objevuje většinou po prvním trimestru a zvýšené riziko jejího vzniku může přetrvávat i několik měsíců po porodu. Způsobuje ji nadměrná produkce melatoninu, za kterou zase a znovu zodpovídá hormonální nerovnováha, zejména zvýšená hladina estrogenu. Pro vznik melasmy se ale nemusíš rovnou opalovat u bazénu, bohužel k ní stačí i velmi nízká úroveň slunečního záření (zároveň s genetickými predispozicemi či světlým fototypem pokožky).
Jak tomu ale předejít? Zkusit můžeš vyšší ochranný faktor v denních a opalovacích krémech, vyhýbání se přímému slunci, ale je možné, že nějaké formě této hyperpigmentace se ani tak nevyhneš. Nicméně za ten poklad, co v sobě nosíš, bude i nějaká ta malá skvrnka stát, ne?
Tak co, věděla jsi, co všechno tě může během těhotenství potkat? I když by se mohlo zdát, že tvé hormony ti budou po celých devět měsíců jenom škodit, měj na mysli, že příroda dobře ví, co dělá. Vše, s čím se během tohoto období můžeš potýkat, tak bude okamžitě zapomenuto, jakmile vezmeš své novorozené děťátko do náruče. Hoď proto starosti za hlavu, hýčkej své tělo i svou mysl a těš se na novou a nezapomenutelnou roli mámy.
Na stránkách gravido najdeš praktické informace, které se ti budou hodit, ať jsi na začátku těhotenství nebo se chystáš na porod. Sleduj nás a nenech si ujít nové články a tipy z oblasti péče o tělo, cvičení a fyzioterapie, ale také výživy, péče o dítě nebo mindfulness.