Období po porodu
Jak na samovyšetření diastázy po těhotenství krok za krokem
Diastáza – rozestup břišních svalů – není jen problém, který ovlivňuje vzhled tvého bříška. Tento nepříjemný zdravotní problém může také způsobovat bolesti zad nebo problémy s pánevním dnem. Dobrou zprávou ale je, že se s tím dá něco dělat! V tomto článku si proto povíme, jak poznat rozestup břišních svalů, co s ním dělat a čemu se vyhnout. Čti rozhodně dál.
Co je diastáza?
Diastáza je stav, kdy se vazivová tkáň mezi břišními svaly (linea alba) rozestoupí. Svaly, které běžně drží u sebe, se tak od sebe odtáhnou a mezi nimi vznikne mezera. Ta se může nacházet nad pupíkem, pod ním nebo dokonce po celé délce břicha.
Jak poznat rozestup břišních svalů? Pokaždé, když zatneš břišní svaly (například při vstávání z postele nebo zvedání něčeho těžkého), můžeš na břiše vidět takovou „stříšku“ anebo naopak propad. Oba tyto projevy signalizují, že svaly nejsou tam, kde by měly být a jedná se pravděpodobně o diastázu.
Co způsobuje diastázu?
Nejčastěji se diastáza objevuje během těhotenství, kdy na břišní stěnu působí hormonální změny a tlak rostoucího miminka. Po porodu by se sice svaly měly postupně vrátit zpátky, ale ne vždy to zvládnou samy. Vyšší pravděpodobnost diastázy tak hrozí, pokud:
- jsi čekala větší miminko,
- měla jsi vícečetné nebo časté těhotenství,
- už před otěhotněním jsi měla oslabené břišní svaly.
Špatná zpráva je, že pokud se o své bříško správně nestaráš, může se diastáza každým dalším těhotenstvím zhoršovat. A následky na zdraví tak mohou být vážnější.
Je diastáza bolestivá?
Diastáza sama o sobě nemusí být bolestivá, ale její důsledky ano. Mezi časté potíže patří bolesti zad, problémy s držením těla nebo nepohodlí při námaze. Navíc může oslabit pánevní dno, což ovlivňuje i trávení a vyprazdňování.
Pokud tě zajímá, jak dlouho se stahuje diastáza, záleží na tom, kdy začneš s rehabilitací. Největší šanci na návrat do normálu máš během prvních 8 týdnů po porodu. Ale i pokud začneš později, stále se dá hodně napravit.
Jak na samovyšetření diastázy po porodu?
Neboj, toto jednoduché vyšetření zvládneš i sama v pohodlí svého domova. Tady je návod krok za krokem:
- Příprava: Lehni si na záda, pokrč nohy a chodidla nech na zemi. Uvolni břišní svaly a zhluboka dýchej. Chvíli relaxuj.
- Zapoj břicho: Poté jemně zvedni hlavu a ramena z podložky, jako bys chtěla začít sed-leh (ale nepokračuj dál). Udrž se v této poloze. Teď určitě cítíš, že se aktivovaly tvé břišní svaly.
- Zkontroluj bříško: Prsty nyní jemně zatlač do kůže nad pupíkem, na pupíku a pod ním. Prozkoumej bříško po celé jeho délce.
- Spočítej mezery: Kolik prstů se do mezery mezi svaly vejde? Jak hluboko prsty zajíždí?
Pokud je mezera menší než 2 prsty (cca 2,7 cm), měla by se upravit samovolně. Správné cvičení tomu ale výrazně pomůže! V případě, že jsi nahmatala mezeru větší než 2 prsty, jde o diastázu a je potřeba odborná péče. Stejně tak i pokud prsty zajíždějí hluboko – to totiž svědčí o oslabené vazivové tkáni.
Prohlédni si naše video, ve kterém ti ukážeme přesný postup tohoto samovyšetření:
Jak s diastázou pracovat?
Pokud jsi díky samovyšetření zjistila, že máš diastázu, nepropadej panice. Existuje mnoho způsobů, jak břišní svaly posílit, ale také pár věcí, kterým je lepší se vyhnout:
- Vynechej nevhodné cviky. Zapomeň na sed-lehy, prkna nebo cviky, které zvyšují tlak na břicho. Tyhle cviky můžou diastázu ještě zhoršit.
- Cvič s odborníkem. Fyzioterapeut ti ukáže cviky, které jsou bezpečné a efektivní. Navíc tě naučí správnou techniku, protože na té opravdu záleží. No a pokud preferuješ online cvičení, v našem členském programu gravido najdeš několik lekcí vedených fyzioterapeuty, které se zaměřují právě na cvičení s diastázou!
- Začni pomalu. Rehabilitace je o trpělivosti. Začni jemnými cviky na pánevní dno a hluboké břišní svaly, postupně můžeš přidávat náročnější cviky.
Doplňkovou podporou může být také kinesiotaping, který břichu dodá potřebnou oporu.
Co můžeš udělat ještě dnes?
Ještě než se pustíš do cvičení, zaměř se na své každodenní pohyby. Věděla jsi například, že i vstávání z postele může ovlivnit diastázu? Pokud totiž vstáváš „přes břicho“, zbytečně přetěžuješ přímé břišní svaly. Raději se přetoč na bok a zvedej se pomalu.
Pokud plánuješ další těhotenství, začni posilovat hluboké břišní svaly a pánevní dno už teď. Pomůže to nejen během těhotenství, ale také při porodu a rychlejší regeneraci po něm.
Kdy zvážit operaci?
Pokud máš rozestup větší než 3 prsty, trápí tě bolesti a břicho nejde stáhnout vůlí, určitě se obrať na fyzioterapeuta. V závažných případech může být řešením i operace – abdominoplastika. Ta se ale provádí až jako poslední možnost, většinou při velkém rozestupu nebo přidružených problémech, jako je kýla nebo převis kůže.
Jak vidíš, pomocí jednoduchého vyšetření si můžeš sama zjistit, zda se tě diastáza také netýká. Pokud ji objevíš, začni ji řešit co nejdřív a když si nebudeš jistá, neboj se oslovit fyzioterapeuta, který ti ukáže, jak na to.
Nezapomeň, že každé tělo je jiné a regenerace po porodu potřebuje čas. Hlavní je začít a věnovat se svému tělu s láskou a péčí. V našem online programu gravido tě provedeme těhotenstvím i obdobím po porodu s lehkostí a maximální péčí.